V minulém díle seriálu jsme se zmínili o špatné platební historii, která může nabourat naše plány pro získání hypotéky. A také o tom, že nemusí jít vždy pouze o aktuální nezaplacené závazky, ale třeba o předluženost nebo špatnou platební morálku.
Předlužeností je míněno, pokud máme příliš mnoho produktů, například kreditních karet či kontokorentů, které sice aktuálně využívat nemusíme, ale stačí, že je máme schválené v určité výši, a banka to mnohdy vyhodnotí jako překážku pro schválení dalšího úvěrového produktu.
Špatná platební morálka může být rovněž na překážku, pokud jsme zvyklí platit splátky úvěrů vždy s velkým zpožděním. Podobné je to s platbami mobilním operátorům, pokud neplatíme platby za vyúčtování včas, dostaneme se do registru a určitou dobu v něm setrváváme.
Banky uvedené informace získávají z bankovních a nebankovních registrů, které vedou specializované instituce. Někdy jsou však údaje do daných registrů zadány špatně, a my tak můžeme o možnost získat hypotéku přijít. Proto se vyplatí vědět jaké záznamy v registrech vlastně máme.
Nejznámějším registrem je bankovní registr www.cbcb.cz, kam banky zasílají veškeré informace o našich úvěrových produktech (hypotékách, úvěrech, kreditních kartách, kontokorentech).
Pozitivně naši historii ovlivní již splacené produkty, negativně naopak aktuální nedoplatky či špatná platební morálka. Problémem je i příliš mnoho sjednaných produktů, nebo pokud děláme ručitele. O daný výpis si můžeme zažádat přes uvedené stránky a výpis nám přijde ve stanovené časové lhůtě domů do vlastních rukou.
ZP