Americká hypotéka není klasická účelová hypotéka. Jedná se o relativně novou variantu hypotéky, u které banky nezajímá její účel. S půjčenými prostředky si tak klient může nakládat podle libosti, dokonce je ani nemusí využít pro financování nemovitosti.
Banky tak vyšly vstříc klientům, kteří nemohou vyhovět při požadavcích na doložení účelu. Tyto výhody jsou však vykoupeny vyšší úrokovou sazbou, než je běžné u účelových hypoték.
Ve většině bank bude nutné u americké hypotéky doložit schopnost půjčku vrátit, tedy prokázat své příjmy a zajistit ji nemovitostí. Existuje však na trhu již možnost získání hypotéky jak bez doložení účelu, tak i bez doložení příjmu.
Díky tomu, že banka nijak nesleduje účel poskytnuté půjčky může s ní klient vynaložit jakkoli – na investici do pozemku, do auta, do podnikání, do vybavení domácnosti… Fantazii se meze nekladou.
Americká hypotéka vs spotřebitelský úvěr
Možná namítáte, že na takové účely si můžete vzít spotřebitelský úvěr. Ano, jak americkou hypotéku, tak i spotřebitelský úvěr je možné využít k libovolnému účelu. Na rozdíl od spotřebitelského úvěru je ale americká hypotéka vždy zajištěna zástavním právem k nemovitosti.
Na druhou stranu u amerických hypoték banky poskytují výrazně nižší úrokové sazby než u spotřebitelských úvěrů. Americkou hypotéku také můžete čerpat v mnohem vyšší částce než je možné u spotřebitelského úvěru, a navíc si její splácení můžete rozložit na podstatně delší období.
Výše americké hypotéky se stanovuje s ohledem na příjmy prokazující možnost hypotéku splácet a také s ohledem na tržní hodnotu nemovitosti. Minimální doba splácení je 1 rok a maximální 20 let. Maximální doba je omezena věkem nejstaršího žadatele. Banky většinou požadují, aby byla hypotéka splacena do 65-ti let nejstaršího žadatele.
Oproti klasické účelové hypotéce je americká hypotéka v bankách poskytována většinou dle jiných pravidel. Řídí se zákonem, podle kterého se poskytují spotřebitelské úvěry. To s sebou nese obrovskou výhodu oproti účelovým hypotékám, a sice, že můžete kdykoli učinit mimořádnou splátku, a dokonce vám za ni nebude účtována žádná sankce.
Jaké doklady pro vyřízení?
Vyřizování americké hypotéky se příliš neliší od vyřizování účelové hypotéky.
Naprostá většina bank prověřuje příjmy a výdaje žadatelů o úvěr, a proto vyžaduje tyto doklady:
• potvrzení o příjmech
• potvrzení o průměrném výdělku ze zaměstnání
• daňová přiznání, živnostenský list, doklad o zaplacení daně
• ostatní příjmy
• výpisy z běžného účtu
Dále pak:
• výpis z katastru nemovitostí
• odhad ceny nemovitosti
• nabývací titul nemovitosti
• pojištění nemovitosti
Každá banka může potřebovat jiné podklady pro vyřízení, proto se nejprve informujte u příslušného bankovního domu, ať se tam nemusíte vracet vícekrát.