Po bydlení ve vlastním touží stále více lidí. Jen málokomu se však podaří nastřádat finance ještě před koupí domu či bytu. Ti, kteří nemají dostatečné úspory se musí obrátit na banky a vybrat vhodnou hypotéku. Výběr hypotéky ale není vůbec jednoduchý.
O financování bydlení je třeba se začít zajímat ještě před tím, než budete mít vybranou konkrétní nemovitost a začne vás tak tlačit čas. Pokud budete v časové nouzi, snadněji tak přistoupíte na nevýhodné podmínky.
Na co si při výběru hypotéky dát pozor?
Výše úrokové sazby
Soustřeďte se na výši úrokové sazby, která se u každé banky pohybuje jinde. Čím je nižší, tím pochopitelně lépe.
Avšak pozor, nejnižší úroková sazba nemusí znamenat jediný aspekt, podle kterého se rozhodnete hypotéku zřídit. Nízká úroková sazba totiž může být podmíněna například tím, že u banky budete muset zůstat i po vypršení délky fixace a to už pak nemusí být vůbec výhodné.
RPSN
Při výběru se zaměřte i na roční procentní sazbu nákladů (RPSN). V RPSN jsou zahrnuty všechny poplatky spojené s vyřízením hypotéky včetně poplatku za vedení účtu. Podle RPSN poznáte, kolik vás nakonec bude stát celá hypotéka jako jeden finanční produkt.
Délka fixace
Prakticky každá banka nabízí variabilní možnosti fixace úrokové sazby. Klasiku představuje fixace úrokové sazby na pět let, jinak si ale úrok můžete fixovat klidně i na tři roky či jeden rok. Po dobu fixace vám banka nemůže úrok zvednout, zároveň ale vy nemůžete odejít nikam jinam ani hypotéku doplatit (pouze za vysoký poplatek). Orientujte se podle momentální situace na trhu. Jestliže úroková sazba má klesající tendence a i prognózy hovoří, že tomu tak bude i nadále, je vhodnější kratší fixace.
Nejvýhodnější bývá fixovat hypotéku na tři až pět let. Jakmile fixace skončí, můžete hypotéku doplatit, anebo přijmout novou nabídku od vaší banky. Možností je ale i refinancování, tedy přechod k bance, která Vám nabídne lepší podmínky.
- Nezapomínejte, že podmínky uzavírání hypoték jsou různé a je možné o nich jednat a smlouvat. Pevné ceníky berte orientačně a nebojte se o nich s bankou jednat. Zorientujte se na trhu, najděte si ty nejvýhodnější podmínky a poté běžte do banky a zkuste o nich vyjednávat.
-MM-