Říká se, že do nového roku by se mělo vstupovat bez dluhů, což se u hypotéčního úvěru ale povede jen málokomu. Mnozí by ale rádi uspořenými penězi snížili jistinu úvěru. Mimořádná splátka hypotéky totiž může znamenat velkou úsporu nákladů na splácení úvěru. Takový krok ale může být velice nevýhodný. Kdy je možné mimořádnou splátku provést?
Z pohledu mimořádných splátek a fixace úrokové sazby existují dva zásadní okamžiky:
- mimořádná splátka v průběhu fixace
- mimořádná splátka na jejím konci
V momentě, kdy končí fixace úrokové sazby, je možno dělat mimořádné splátky bez omezení. Bez sankcí tak lze provést jak částečné umoření, tak i splacení celého úvěru. Toho se využívá například u refinancování hypotéky.
V případě, že je do konce fixace ještě daleko, je situace o něco komplikovanější. Sankce za takovou mimořádnou splátku je obvykle stanovena jako paušální procento ze splacené částky nebo procento ze splacené jistiny za každý započat měsíc do konce fixace. Výše sankce se tak může vyšplhat do stovek tisíc korun.
Vše záleží na velikosti mimořádné splátky a na době zbývající do konce fixace úrokové sazby.
V řadě bank začínají být ale vstřícnější. V omezené míře umožňují mimořádné splátky i bez sankcí. Často lze mimořádnou splátku v průběhu fixace provést jednou do roka, respektive po uhrazení 12 splátek úvěru. Její výše bývá omezena například na 20 % z objemu úvěru. V žádném případě ale není možné poslat mimořádnou splátku na účet bez předchozí domluvy s bankou. Vždy je potřeba banku o mimořádné splátce s předstihem informovat – nejlépe 30 dní předem.
Někdy se však vyplatí nesjednávat si službu mimořádné splátky s pravidelným poplatkem a přebytečné peníze raději uložit například na spořící účet nebo stavební spoření.
-MM-