Americká hypotéka je chytrým řešením pro všechny, kteří potřebují velkou sumu peněz na financování svých potřeb či snů. Není to klasická hypotéka ani spotřebitelský úvěr, je to něco mezi.

 

Běžný hypoteční úvěr je vhodným financováním pro koupi, rekonstrukci či výstavbu nemovitosti. Naopak spotřebitelský úvěr je možné sjednat na cokoliv stejně jako americkou hypotéku. Rozdíl mezi těmito typy produktů je v zástavě nemovitosti a ve výši půjčované částky. Ta se často podobá té hypoteční.

 

Velmi často je americká hypotéka využívána k pořízení vlastního bydlení, a to díky své neúčelovosti. Banka od klientů nevyžaduje žádné faktury a jiné dokumenty k doložení. Navíc je možné úvěr čerpat ihned, nikoliv postupně.

stavba

Výhody americké hypotéky

Americká hypotéka je neúčelovým úvěrem. Využít ji můžete například na koupi bytu, na rekonstrukci domu, na pořízení nového automobilu, na získání financí na vybavení domácnosti nebo na studia.

 

S americkou hypotékou si můžete půjčit až 70 % hodnoty zastavené nemovitosti. Většina bank má však stanovenou hranici, a to ve výši 5 000 000 Kč.

 

Díky zastavené nemovitosti nabízí americké hypotéky nižší úrok oproti klasickým spotřebitelským půjčkám. Na druhou stranu v porovnání s běžnou hypotékou je úroková sazba vyšší.  Úrok je možné zafixovat.

 

Velkou výhodou americké hypotéky je možnost předčasného splacení, a to bez jakýchkoliv poplatků.

 

Snadno si také zvolíte potřebnou výši měsíčních splátek. Oproti běžným půjčkám je možné americkou hypotéku splácet i 20 let.

Americkou hypotéku nenabízí všechny bankovní domy

Americkou hypotéku nenajdete v portfoliu všech bank. Mezi svými produkty ji k financování nabízí jen některé banky. Jedná se například o banky, jako jsou ČSOB, Česká spořitelna, Equa Bank, ERB Bank, Fio banka, Hypoteční banka, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank a Wüstenrot.

Nevýhody americké hypotéky

Americkou hypotéku bez zástavy nemovitosti nesjednáte. Pro její úspěšné získání je zapotřebí zajistit nemovitost zástavním právem. V případě neschopnosti splácet tak o nemovitost můžete přijít.

 

K získání americké hypotéky potřebujete doložit mnoho dokumentů a ne všechny jsou zadarmo. Jedná se například o výpis z katastru nemovitostí, o znalecký posudek, o mzdový list či daňové přiznání. Celý proces sjednávání je složitý a zdlouhavý. Po administrativní stránce je obdobný jako u běžné hypotéky.

 

Nejen poplatky za získání potřebných dokumentů je zapotřebí mít na paměti. Platit budete i za samotné sjednání hypotečního úvěru a některé banky si účtují i za vedení.

 

V neposlední řadě nevýhodou americké hypotéky je, že s jejím sjednáním nejsou spjaty žádné finanční výhody od státu, jako je tomu u běžných hypotečních úvěrů.